Záchovná stomatologie

Co je u zubaře nejběžnější? .."přece plomba"..

Zubní kaz je jedním z nejčastěji se vyskytujících onemocnění u lidí. Ošetření zubního kazu nebo úrazu zubů je však třeba řešit individuálně vhodnou technikou, materiálem a samozřejmě s ohledem na přání pacienta. Menší defekty zubů ošetřujeme výplněmi. K dispozici jsou amalgamy, fotokompozitní a skloionomerní výplně.

Amalgam ("černá plomba") používáme téměř výhradně kapslovaný, který uvolňuje výrazně méně rtuti než "standardní", má výbornou utěsňovací schopnost okraje, pevnost a leštitelnost. Nevýhodou je však jeho estetika a nutnost vetší preparace zubní tkáně. Ovšem v zadních úsecích chrupu je mnohdy nenahraditelný.

Fotokompozitní výplň ("bílá plomba") je v současnosti bezpochyby dominujícím materálem. Nabízí výbornou estetiku a přirozenost. Je-li dodržen důsledný postup při zhotovování a následná péče, stává se první volbou pro většinu indikací.

Skloionomerní výplň se obvykle používá jako dlouhodobě provizorní, v určitých případech jako definitivní.

Použití lokální anestezie je u nás samozřejmostí - i náročné zákroky se tak stávají snesitelné a není vůbec výjimkou, že musíme pacienty odpočívající v křesle budit.

S velkou výhodou jak pro pacienta tak pro lékaře využíváme kofferdam - tato izolační blána zabraňuje kontaminaci pracovního pole slinami, zajišťuje lepší přehled a tím i kvalitnější ošetření. Zároveň je pacient ušetřen neustálého přesušování sliznice, nekonečného vyměňování vatových tampónů a vody stříkající do krku.

Nezapomínejme také na pravidelné prohlídky, každý by ji měl absolvovat dvakrát do roka.